Pamětní medaile 8. střelecký pluk Slezský v Místku - 14. březen 1939. vydal okresní výbor  ČSPB, pobočka Frýdek Místek 15.10.1984 - na paměť 45. výročí odporu 8. střeleckého pluku Slezského v Místku , raženo pouze 500 Ks v mincovně v Kremnici ,sig. Gajda , pr. 35 mm

14.března odjel prezident Hácha do Berlína, aby tam potupně "požádal" o ochranu českých zemí. Ještě před podpisem však začíná německá branná moc obsazovat naše území. Kolem 17,3o hod.,přijíždí k Frýdku-Místku německé motorizované jednotky. Okresní hejtman nařizuje policejní stráži odložit zbraně a zajistit nerušený průjezd jednotek. Když se však čelo okupačních jednotek přibližuje k bývalé Čajánkově továrně, kde je dislokována čast 3. praporu 8. pěšího pluku, několik Němců vystupuje z vozidla. Velitel stráže a strážný plní svůj úkol a postupuji boj. V celém objektu je vyhlášen poplach. Velitel jednotky kpt. Pavlík s přítomnými důstojníky organizuji obranu objektu a boj příjímají. Jednotka se brání více jak čtyřicet minut až do doby kdy jim dochází střelivo a na přímý rozkaz nadřízeného velitele boj ukončí. Prezident Beneš po roce 1945 prohlásil, že bylo škoda, že takových pluku nebylo více. Ale byl to právě prezident Beneš, který jako vrchní velitel čs. branné moci armádu zradil a Mnichov byla zrada nejen armády, ale všeho lidu.
Ostravský sochař a umělec Vladimír Gajda vytvořil pro ostravskou pobočku ČNS medaili, která připomíná statečnost vojáků jednotky, která nezradila přísahu vojáka. A bylo to v roce 1984 kdy dochází k vydání medaile, která je jako vyznamenání udělována okresním výborem Českého svazu protifašistických bojovníků ve Frýdku-Místku. (cit. www.valka.cz)

Medaile byla vytvořena v roce 1984 pobočkou Československého svazu bojovníků za svobodu ve Frýdku Místku u příležitosti 45. výročí incidentu, který byl ojedinělým příkladem odporu proti postupu německých okupačních sil ve dnech 14. na 15. březen 1939. 3. prapor 8. pěšího pluku se v podvečer 14. března postavil postupující německé koloně v Czajánkových kasárnách v Místku. Svedl s ní bitvu, v níž padlo až 18 Němců a další desítky byly zraněny. Na československé straně se incident obešel bez obětí na životech. Medaile přejala svou podobu z plakety, vytvořené Českou numismatickou společností v Ostravě již v roce 1979, tedy u příležitosti 40. výročí událostí. Autorem námětu byl sochař a medailér Vladislav Gajda.

Popis:

Averz kruhové medaile zobrazuje v celé ploše hlavu československého vojáka s přilbou a podbradníkem, a to v netypickém, přímém pohledu (z ánfasu). Z obou stran je hlava symbolicky obklíčena ostrými hroty, dvěma zleva, třemi zprava. Reverz medaile zobrazuje jeden totožný hrot zabodnutý do lipového stromku. Reverz nese nápis 14. BŘEZEN 1939 a opis 8. STŘELECKÝ PLUK SLEZSKÝ V MÍSTKU. Medaile je zavěšena na stuze vínové barvy.


Pamětní medaile 8. střelecký pluk Slezský v Místku - 14. březen 1939. vydala ČSPB, pobočka Frýdek Místek 1984

  • Kód výrobku: LP-053 33K5
  • Dostupnost: Vyprodáno
  • 0Kč


Tagy: Medaile 8. střelecký pluk Slezský