Bronzový čestný odznak - dekorace 1. pluk NSG Praha 1. rota paní Hany Benešové, opisy na odznaku :  REVOLUCE - 1945 - ROTA PANÍ HANY BENEŠOVÉ - varianta odznaku s bronzovým štítkem , na odznaku vyryto číslo 79 - rozměr 48 x 62 mm. Samotný odznak je vyražen z mosazného plechu doplněného smaltem a je opatřen vodorovnou upínací sponou , v místě prolisu spodní stuhy je na reverzu plastický nápis: „ NÁRODNÍ STŘELECKÁ GARDA .

Pan Václav Měřička ve své publikaci Československé vyznamenání VI.část II. Národní odboj zařadil tento odznak do dekorací  II. odboje a přiřadil jej k vyznamenáním NSG.  Rota Hany Benešové měla vlastní uniformy Národní gardy. Odznak byl udělen (snad) v průběhu služby, nebo a to je pravděpodobnější, po ukončení služby jako poděkovaní a viditelné ocenění.
 

  Avers:
Ústředním motivem dekorace je Československý znak položený na kolmo postaveném obnaženém meči překříženým s Československou vlajkou tak, že samotná vlajka je pod hrotem meče. Vlajka je barevně smaltovaná. Celý tento motiv je položený na věnci z lipových ratolestí, na kterém je stuha s nápisem: REVOLUCE / 1945 / ROTA PANÍ HANY BENEŠOVÉ. V obdélníčku uprostřed příčky meče je vyryto číslo 73 (zřejmě číslo odznaku).

Revers:
Rubní strana je výliskem přední strany odznaku z mosazného plechu, takže na reverze je viditelný negativní obraz aversu, odznak není nijak značený. Je zde přiletovaná slabá kolmá zapínací jehla (spona), kterou se odznak upevňoval na stejnokroj  ( Národní gardy?)

Popis rukávové pásky:
příslušníci roty nosili u ramenního švu blůzy uniformy našitou pásku (domovenku). Páska je 137 mm dlouhá a 16 mm široká. Je vyrobena z třešňově červené látky, žlutým vyšíváním olemovaná a zakončena na obou stranách vyšitými lipovými lístky. Na pásce je vyšitý žlutý nápis: „ ROTA PANÍ HANY BENEŠOVÉ „

Fotografie:
Foto je opatřeno razítkem 1.pluk NSG Praha 1.rota, jsou na ní vyfoceni příslušníci roty, včetně velitelského sboru. Nese nápis 1. rota " Revolučních gard ", paní Hany Benešové ČSR 5. května 1945

Miniatura:
miniatura má tvar velkého odznaku s barevně smaltovanou vlajkou. Na zadní straně je přiletovaná jednoduchá zapichovací jehla.

Průkazka:
nevyplněná průkazka kde je zcela jasně vidět podřízenost roty či její začleněni do 1. pluku NSG Praha. V knize pana Kiliána ji najdeme také v dekoracích NSG. Jednotka tedy zřejmě byla tabulkovou rotou 1. Pluku a nebyla samostatná.

 Citace : časopise SIGNUM pan Ladislav Loukota, Altman, Dr. Jedlička

NSG - odznak 1. pluk NSG Praha 1.rota " PANÍ HANY BENEŠOVÉ " ČSR 5. května 1945 - číslo 79

  • Kód výrobku: V-282
  • Dostupnost: 1
  • 9 000Kč


Tagy: nsg 1. pluk hany benešové