Národní Garda NG -NSG - Stříbrná záslužná medaile Karla IV.- DOK -  " Za věrnost a branné zásluhy vlasti" s meči - VM. 76a

Plný a správný název medaile zní: „ Zlatá (stříbrná) medaile krále Karla IV.- Za věrnost a branné zásluhy“.

Medaile, které můžeme považovat za klasické záslužné medaile, byly založeny v roce 1946, jejich udělování prakticky končí rokem 1948. Medaile se člení se na dvě třídy či stupně:
- Zlatá záslužná medaile
- Stříbrná záslužná medaile

Splývavá stuha o šířce 40 mm je červené či tmavě rudé barvy s bílým 9 mm širokým okrajovým pruhem, který je proťat ve vzdálenosti 2,5 mm od kraje 2 mm širokým tmavě rudým proužkem.

Stříbrná medaile byla určena k ocenění především zásluh v květnových dnech roku 1945. Zlatá medaile je vzácnější a měla sloužit k ocenění dlouhodobých zásluh o Národní gardu. V praxi se to však   příliš nedodržovalo. Medaile se předávala v obyčejné lepenkové podlouhlé etuje s malou stužkou k nošení „in natura“ na stejnokroji. Každá medaile (udělená) musí mít potvrzení či dekret, tak jak tomu je u klasických dekorací.

V oficielních pramenech se uvádí, že medaile jsou vydané Svazem brannosti (již zde chybí slůvko NSG) k nošení i na vojenském stejnokroji, ale již v roce 1949 v armádě není trpěno nošení medailí NSG na stejnokroji vojáků.
 

Václav Měřička: Diplomový odznak krále Karla IV. ČNS pobočka Hradec Králové 1970
Felix Kilian – Diplomiertes Ehrenzeichen König Karls IV.

Dr. Roman Jedlička - Ladislav F. Sedlák

Národní Garda - Stříbrná medaile " Za věrnost a branné zásluhy vlasti " s meči

  • Kód výrobku: V-342
  • Dostupnost: 1
  • 1 200Kč


Tagy: Národní Garda